Bující spekulace vedly ve třetím čtvrtletí ke zvýšení poptávky po zlatě. Větší zájem o žlutý kov nastal především u veřejně obchodovaných fondů (ETF), kde se holding nakonec vyšplhal na nejvyšší hodnoty vůbec.
Bující spekulace vedly ve třetím čtvrtletí ke zvýšení poptávky po zlatě. Větší zájem o žlutý kov nastal především u veřejně obchodovaných fondů (ETF), kde se holding nakonec vyšplhal na nejvyšší hodnoty vůbec.
Tvrdí to Světová rada pro zlato (WGC). Vyšší poptávku připsala podpůrné politice centrálních bank, zájmu o bezpečná útočiště, mezi která se zlato řadí, a také specifické investiční strategii, ve které se kupují aktiva se solidní výkonností v uplynulých měsících.
Holding v ETF navázaných na zlato dosáhl během tří měsíců do konce září historického maxima 2855,3 tuny. Během celého třetího čtvrtletí se přitom zvedl o 258,2 tuny, což je největší čtvrtletní přírůstek od 1. čtvrtletí 2016.
Americká centrální banka (Fed) během daného kvartálu snížila úrokové sazby dvakrát a Evropská centrální banka jednou.
A byla to právě ETF, díky kterým se celková poptávka po zlatě nakonec ve třetím čtvrtletí zvedla o 3 procenta. Ostatní části trhu už tak silné nebyly. Jak si tedy vedly?
Zdravá zůstala poptávka ze strany centrálních bank, čisté nákupy byly ale i tak podstatně nižší než ve stejném období před rokem, kdy dosahovaly rekordních hodnot. Meziročně hovoříme o poklesu o 38 %. Od začátku roku do konce třetího kvartálu ale banky nakoupily o 12 % než za stejné období před rokem, počítáno na čisté bázi.
Poptávka po špercích se snížila také, a to meziročně o 16 %. Zákazníky na velkých trzích odrazovala geopolitická nejistota i obavy o zdraví ekonomiky, ale také nadále vysoká cena zlata. Kov v daném čtvrtletí zdražil o 5 % a podařilo se mu najít trvalejší podporu u 1500 dolarů za troyskou unci. Cena zlata se v úterý na spotovém trhu dostala pod ni, když zlato uprostřed nadějí na americko-čínskou dohodu ztrácelo lesk oproti rizikovějším aktivům. Za posledních 12 měsíců ale futures na zlato zpevnily o 19 %, připomíná server MarketWatch.
Důvodem kvartální rally je podle WGC kromě výše uvedených faktorů (pokračující tenze v geopolitice a obavy ze zpomalujícího růstu) také úroveň dluhu se záporným výnosem.
Vyšší ceny zlata ale rovněž způsobily, že investice do zlatých prutů a mincí spadly na polovinu. Drobní investoři po celém světě s ohledem na výši ceny zlata raději zamykali zisky a odkládali další nákupy.
Pokud jde o poptávku ze strany průmyslu, tak ta se snížila také, ale jen o 4 %. Propad v segmentově důležitém sektoru elektroniky pomohla přitom zpomalit rodící se infrastruktura 5G sítí.
Následující graf ukazuje skladbu poptávky po zlatě v loňském třetím (levý sloupec) a letošním třetí čtvrtletí (pravý sloupec):
Graf: Gold demand boosted by surge in ETF inflows outweighing weakness elsewhere
Zdroje grafu:Metals Focus, World Gold Council
Zdroje: WGC, Bloomberg, MarketWatch
Zdroj: zlato.kurzy.cz, https://zlato.kurzy.cz/zpravy/518879-zlato-za-ctvrtleti-zdrazilo-poptavku-zvedla-hlavne-etf/