Aktuálně: Zlato dnes slábne vůči závěru čtvrtečního obchodování na 1242 USD za trojskou unci. Přestože je trh v silném růstovém trendu kvůli nestabilitě akciových burz, slabšímu růstu ekonomické aktivity USA a s tím souvisejícím slábnutím dolaru.
Aktuálně: Zlato dnes slábne vůči závěru čtvrtečního obchodování na 1242 USD za trojskou unci. Přestože je trh v silném růstovém trendu kvůli nestabilitě akciových burz, slabšímu růstu ekonomické aktivity USA a s tím souvisejícím slábnutím dolaru. Celkově ale stále momentální i dlouhodobý technický a fundamentální faktory tlačí zlato trvale dolů, nicméně mezinárodní makroekonomické a finanční nejistoty s hrozbou přenosu slabosti přes sektory citlivých na poptávku a měnový kurs na americkou ekonomiku a monetární politiku vedou masivní korekci.
Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby (01 2016) by měly potvrdit solidní růst spotřeby domácností, což je obecně pro zlato nepříznivá zpráva.
Technický pohled a výhled: Trh narazil po obřím růstu v posledních dnech na rezistenci 1245, která pravděpodobně nedovolí zlatu dále posilovat. Hlavní hrozbou zůstává silný pokles ceny zlata a expozice podpor hlavně 1232, jejíž průraz by spustil výraznější prodejní lavinu. Osud zlata nicméně bude v nejbližších hodinách a dnech záviset na vývoji měnového a hlavně akciového trhu, případný propad hlavní akciové burzy na multiletá minima by poptávku po zlatu udržel.
Fundamentální pohled a výhled: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úrokových sazeb) a stability finančních trhů s podporou dlouhodobě solidního růstového vývoje ekonomiky (hlavně domácích sektorů včetně trhu práce), dlouhodobě plní svoji dlouhodobou strategii a cíl - vracet monetární politiku k normálu a stabilizovat finanční trhy v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky vyššími úrokovými sazbami. Nebezpečí zpomalení růstu světové ekonomiky a oslabení akciových trhů a jeho přenosu na hospodářství USA včetně nepříznivého dopadu silného dolaru (viz trvalejší slabost průmyslu, exportu a investic) a odkladu zvyšování dolarových úrokových sazeb ale přináší novou nejistotu míry platnosti tohoto očekávání, což ještě může být pro zlato příznivé. Teprve data americké ekonomiky, hlavně zaměstnanosti za čtvrté čtvrtletí ale potvrdí, jak moc bude růst hospodářství zasažen.
Celkový pohled a výhled: Solidní růst americké ekonomiky, přiblížení zvyšování hlavní dolarové úrokové sazby jsou dominantní důvody dlouhodobě klesajícího trendu zlata, více než s tím většinou spojené dlouhodobé posilování dolaru. Dlouhodobé i krátkodobé technické a fundamentální důvody značně omezují potenciál růstu dluhopisů či zlata, resp. potvrzují očekávání jejich poklesu. Dlouhodobý klesající trend trvá. Nejistoty světové ekonomiky a finančních trhů a případného oslabení růstu ekonomiky USA a ovlivnění výhledu monetární politiky do jejich vyjasnění a silné technické rezistence proti dolaru na měnových trzích ale mohou zlatu pomoci.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
Zdroj: zlato.kurzy.cz, 12.02.2016, http://zlato.kurzy.cz/zpravy/394884-zlato-mozna-blizko-bodu-zlomu/