Problémy zmítaný trh s evropskou ocelí začíná pociťovat první náznaky možného růstu. Uvedli to zástupci společnosti ArcelorMittal, který je největším producentem oceli na světě. „Pokud světová ekonomika udrží stejné tempo, průmysl se pravděpodobně odrazil ode dna,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Geert van Poelvoorde, šéf divize válcované oceli ArcelorMittal.
Geert van Poelvoorde poukazuje například na růst ceny válcovaných svitků, jejichž cena v uplynulém týdnu vzrostla přibližně o pět procent, což je nejvíce za uplynulý rok. Celý trh by se podle zástupců firmy mohl začít vyrovnávat ve čtvrtém kvartálu.
Šéf Ocelářské unie Daniel Urban je však k podobným závěrům spíše skeptický. „Podobné signály na českém trhu zatím úplně nevidíme,“ říká Urban. Obdobně hovoří i další hlasy z evropského trhu, podle kterých mírné zvýšení cen evropských produktů výrobce zatím nespasí. Ceny se ve srovnání s minulým rokem pohybují níže až o šedesát eur za tunu.
Pomoci by ocelářům mohly i kroky představitelů evropských zemí. Zástupci českých i zahraničních producentů proto zaslali minulý týden otevřený dopis, ve kterém politiky vyzývají k zavedení ochranných opatření evropského trhu. „Ceny oceli jsou stále pod tlakem levného dovozu, zároveň se ochlazuje domácí poptávka,“ poukazuje Urban na pokles automobilové produkce.
Evropská komise na stížnosti ocelářů reagovala s tím, že urychlí analýzu trhu, která měla být původně hotová až na konci září. Na jejím základě pak přistoupí ke konkrétnějším opatřením.
Zástupci čínských firem oznámili, že produkci oceli zatím snižovat neplánují, pouze v případě, že by došlo k dalšímu poklesu cen. Čína v dubnu dosáhla na rekordní produkci surové oceli, když jí vyrobila 85 milionů tun. Evropskými producenty je nejlidnatější země považovaná za hlavního strůjce nízkých cen a nadprodukce.
Zdroj: e15.cz; https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/trh-s-oceli-se-vraci-do-kondice-ceska-se-to-ale-netyka-1359713