Turecká nepřítomnost na trhu by mohla ukázat, že tamní závody byly schopny znovu získat dodávky bram, sochorů a surového železa, které byly narušeny ruskou invazí na Ukrajinu a následnými sankcemi.
Turecká nepřítomnost na trhu by mohla ukázat, že tamní závody byly schopny znovu získat dodávky bram, sochorů a surového železa, které byly narušeny ruskou invazí na Ukrajinu a následnými sankcemi.
„Většina volně prodávaného surového železa vyrobeného na volném trhu pochází z Ukrajiny a Ruska,“ říká recyklátor na jihovýchodě. „Mnoho válcoven [globálně] také počítalo s těmito dvěma zeměmi, že budou poskytovat sochory a hotovou ocel. To pozitivně posunulo poptávku po Turecku a dalších středomořských producentech oceli.
V létě budou američtí zpracovatelé šrotu a exportéři netrpělivě sledovat, zda nedostatek poptávky z Turecka na začátku května nesouvisí s koncem tohoto dočasného posunu v pohybu kovů; na neochotu tureckých závodů nakupovat šrot z USA za jeho nejvyšší cenu; nebo k hospodářskému zpomalení v regionu Středního východu a Střední Asie, kde jsou obsluhovány turecké hutě.
Zdá se, že výroba oceli ve Spojených státech ztratila svou budoucí dynamiku na základě údajů shromážděných washingtonským American Iron & Steel Institute (AISI).
V prvním úplném květnovém týdnu byla výroba oceli ve výši 1,777 milionu tun o 3,1 procenta nižší než ve stejném týdnu v roce 2021. Ve srovnání s předchozím týdnem se produkce zvýšila, ale jen o 0,1 procenta.
Údaje o prodeji automobilů naznačují, že sektor spotřebovávající ocel se poněkud zastavil. Stavební statistiky nadále poukazují na tamní aktivní trh, ačkoli obchodní skupiny se nadále obávají rostoucích nákladů na materiál a pracovní sílu.
Celosvětově dosáhla produkce oceli ve více než 60 zemích, které hlásí Světové ocelářské asociaci se sídlem v Bruselu (Worldsteel), letos v březnu 2022 161 milionů metrických tun, což představuje pokles o 5,8 procenta ve srovnání s produkcí v březnu 2021.
Devět z 10 zemí s největším světovým producentem oceli vyrobilo v březnu tohoto roku méně oceli ve srovnání s loňským březnem, podle asociace. Lepší zprávou pro zpracovatele šrotu je, že produkce v USA klesla. 0,4 procenta a Indie, kupující šrotu z USA, byla jedinou odlehlou hodnotou s nárůstem produkce o 4,4 procenta.
Worldsteel také v dubnu zveřejnil svůj „Short Range Outlook“ pro roky 2022 a 2023. Navzdory březnovému poklesu předpovídá, že poptávka po oceli letos vzroste o 0,4 procenta a dosáhne 1,84 miliardy metrických tun produkce.
Pro rok 2023 skupina říká, že ocelářský sektor zaznamená další růst o 2,2 procenta a dosáhne 1,88 miliardy metrických tun produkce. Worldsteel však říká, že válka na Ukrajině vytváří vysoký stupeň nejistoty.
Čína nenakupuje mnoho železného šrotu z USA, ale letošní pokles produkce oceli v zemi se stal pozoruhodným, částečně proto, že v poslední době vyrobila polovinu světové oceli, a také proto, že to, co se stane s její ekonomikou, vytvoří globální vlnové efekty.
Pro letošní březen oznámila národní obchodní asociace dvouciferný meziroční pokles produkce a v březnu 2022 vyrobila o 10,2 procenta méně oceli než před rokem. To následuje po 11,2procentním meziročním poklesu hlášeném za únor – a tato čísla se objevila před vážným omezením v Šanghaji.