Ilegální těžaři zlata jsou velkým problémem jihoamerické republiky Peru. Jejich těžba zlata s použitím jedovatých technologií ničí cenné deštné pralesy.
Ilegální těžaři zlata jsou velkým problémem jihoamerické republiky Peru. Jejich těžba zlata s použitím jedovatých technologií ničí cenné deštné pralesy.
Přestože se peruánská vláda i s nasazením armády snaží zabránit ilegální těžbě zlata, přibývají další zdevastovaná území, zejména v jižní části země v oblasti amazonských deštných pralesů. Nedávno zveřejněné satelitní snímky ukazují rozsáhlé škody v nové oblasti podél řeky Santiago (na snímku). Ztráta deštného lesa zde představuje 8 hektarů, což odpovídá velikosti 12 fotbalových hřišť.
Kdysi nedotčené vody potoka se již změnily v kalně hnědé, částečně kvůli tomu, že ilegální horníci používají hadice vysokotlaké vody, aby se rozpustila půda. Používají také rtuť, která se váže se zlatem a tvoří amalgám. Tento proces nejen vytváří toxické látky a jejich páry, ale také kontaminuje půdu a následné otravy v navazujícím potravinovém řetězci.
Zdroj: http://www.mining.com/wp-content/uploads/2016/07/illega-mining-amazon-effects-2016.jpg
Opravdu velký problém
Navzdory snahám vlády o utažení šroubů nelegální těžby se skrytá produkce zlata v této jihoamerické zemi zvýšila za poslední čtyři roky pětinásobně a odhaduje se, že vytváří až 100 000 přímých pracovních míst, z nichž dvě pětiny jsou v jihoperuánské oblasti Madre de Dios. Situace je obdobná jiným chudým zemím, kde chudí lidé často končí u práce v podobných rizikových podmínkách.
Exportní kanál pro ilegálně těžené peruánské zlato představuje zejména sousední Ekvádor, přes který se zlato vyváží především do USA.
Peru je šestým největším světovým producentem zlata a největším v Latinské Americe, ale odhadem 20 % z jeho roční produkce je neznámého původu.
Zdroj:Miming.com
Zdroj: kitco.cz, http://www.kitco.cz/peru-bojuje-s-nelegalnimi-tezari-zlata/