Indická ocelárenská skupina Tata Steel plánuje zrušit zhruba 1 200 pracovních míst v Británii, tedy zhruba sedm procent své pracovní síly v zemi. Společnost to v úterý zdůvodnila přílivem levnějších výrobků ze zahraničí, především z Číny, ale také silnou librou a vysokými náklady na elektřinu.
Indická ocelárenská skupina Tata Steel plánuje zrušit zhruba 1 200 pracovních míst v Británii, tedy zhruba sedm procent své pracovní síly v zemi. Společnost to v úterý zdůvodnila přílivem levnějších výrobků ze zahraničí, především z Číny, ale také silnou librou a vysokými náklady na elektřinu. Oznámení podle agentury AP vrhá stín na probíhající státní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii. Britský premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že při návštěvě hlavy čínského státu hodlá na problém subvencované oceli poukázat.
Tata Steel je největší ocelárnou v Británii a druhým největším výrobcem oceli v Evropě. Společnost dnes oznámila, že zastaví výrobu ocelových plechů v Evropě. Kvůli tomu zruší zhruba 900 pracovních míst v Scunthorpe v severní Anglii a 270 míst ve Skotsku. Menší počet míst se chystá zrušit i jinde v Evropě.
"Dovoz ocelových plechů do Evropy stoupl během posledních dvou let na dvojnásobek a dovoz z Číny na čtyřnásobek, což vyvolalo propad cen oceli," uvedla Tata Steel v prohlášení. Silná libra naopak podkopala konkurenceschopnost evropských výrobků určených pro zahraniční trhy, což podpořilo další dovoz, uvedla také firma.
Pro britský ocelárenský průmysl představuje oznámení Indů další ránu. V září byla ukončena výroba oceli v závodu thajské společnosti Sahaviriya Steel Industries UK (SSI) v severoanglickém přímořském městě Redcar. Pracovalo v něm zhruba 2 000 lidí. Dalších zhruba 1 700 pracovních míst je ohroženo v britských ocelárnách Caparo Industries, které v pondělí vstoupily do konkurzu.
Tata Steel měla podle listu The Telegraph v Británii ke konci loňského roku zhruba 17.000 zaměstnanců. Letos v létě ale zhruba tisícovku lidí propustila. V závodě Taty ve Scunthorpe se nachází největší metalurgický závod v celé Británii, napsala agentura AFP. V současnosti zaměstnává zhruba 3 000 lidí.
"Britský ocelářský průmysl bojuje o přežití tváří v tvář extrémně těžkým tržním podmínkám," uvedl šéf evropských operací Taty Karl Köhler. Evropskou komisi vybídl, aby dělala více v otázce dovozu provázeného nekalými obchodními praktikami.
Britský ministr obchodu Sajid Javid dnes prohlásil, že za převisem nabídky oceli na světovém trhu stojí hráči v Brazílii, Rusku a Turecku. Čína je ale hlavním viníkem, uvedl Javid v první den návštěvy čínského prezidenta v Británii, kam přicestoval na pozvání britské královny Alžběty II.
Zdroj: ČTK
Zdroj: investičníweb, http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2015/10/20/ocelarny-tata-steel-planuji-zrusit-1200-mist-v-britanii/