Poptávka po platině pro primární průmyslové využití (automobilové katalyzátory snižující škodlivé emise z motorů) v průběhu příštích 15 let bude stabilní, s rostoucí tendencí. Strana nabídky se však bude vyvíjet opačným směrem. Taková je aktuální vyhlídka na trh komodity.
Poptávka po platině pro primární průmyslové využití (automobilové katalyzátory snižující škodlivé emise z motorů) v průběhu příštích 15 let bude stabilní, s rostoucí tendencí. Strana nabídky se však bude vyvíjet opačným směrem. Taková je aktuální vyhlídka na trh komodity.
V tomto roce se očekává začátek poklesu její dodávek z odvětví hornictví. Předpověď říká, že více než 85 % nových vozidel prodávaných v roce 2030 by mělo disponovat spalovacími motory s katalyzátory, protože elektromobily se nebudou prodávat tak snadno a hybridní automobily používají obě technologie.
Stále přísnější environmentální předpisy znamenají, že hybridní vozidla jsou obvykle certifikovány s nižšími emisemi, takže se neočekává pokles počtu potřebných kovů platinové skupiny přidávaných do katalyzátorů spalovacích motorů.
Prodej těchto vozidel by se měl podle odhadů expertů zvýšit na milion kusů v rámci celého světa. To se ukazuje jako jeden z argumentů na to, aby se projevil značný vliv na poptávku po automobilové platině.
Nabídka 71 % celosvětové produkce platiny pochází z dolů Jižní Afriky. 90 % výdajů je zaznamenaných v místní měně, a proto je důležité sledovat ceny v Jihoafrických randech. Měna země v roce 2018 prudce klesla a cena koše drahých kovů denominovaného v randech (pro platinu, palladium, rhodium a zlato) vzrostla o 11 %, což je dobrá zpráva pro producenty platiny v Jižní Africe. Obecně a na základě celkových nákladů za první polovinu roku 2018 jde o vyrovnání průmyslové ztráty o 24 % a když uvažujeme první polovinu roku 2017, zlepšení představuje až 57 %.
Podle nových údajů zveřejněných minulý týden, produkce kovů platinové skupiny v Jižní Africe v září vzrostla a překonala celkový pokles 1,8 % ve všech produkcích nerostných surovin. Od světové finanční krize v roce 2008 a následného poklesu cen platiny jsou kapitálové investice v Jižní Africe nedostatečné. Dodávky jsou časem slabší a slabší a výrazným problémem je jejich zpoždění. Primární produkce platiny v zemi pravděpodobně klesne na úroveň 3,9 milionů uncí do roku 2025 ve srovnání s 5,3 miliony uncí produkovaných v „nejlepším" roce 2006.
Nabídka platiny by měla do roku 2020 zůstat v minimálních přebytcích a následně se vrátit s rostoucím deficitem, protože primární produkce Jihoafrické republiky se zmenšuje a kapitálové investice v zemi chybí. Cena komodity v ročním horizontu ztrácí 13,06 %, v 3-letém 1,56 % a v 5-letém více než 38 %. Vypadá to tak, že ceně platiny svítá na lepší časy.
Zdroj: Kurzy.cz; https://www.kurzy.cz/zpravy/475566-nabidka-platiny-se-po-roce-2020-dostane-do-deficitu/