Chmury na tvářích jedněch, spokojenost u druhých – takové byly reakce na loňský vývoj cen drahých kovů a průmyslových komodit. Ty v průběhu roku až na nepatrné výchylky znaly pouze jeden směr. Dolů a zase dolů.
Chmury na tvářích jedněch, spokojenost u druhých – takové byly reakce na loňský vývoj cen drahých kovů a průmyslových komodit. Ty v průběhu roku až na nepatrné výchylky znaly pouze jeden směr. Dolů a zase dolů.
Těmi prvními byli těžaři zmíněných surovin a investoři, kteří spekulovali na růst cen. Těmi druhými pak další zpracovatelé (šperkaři, průmysl apod.), kterým se tím pádem zlevňovaly vstupní suroviny a tím pádem i jejich výrobní náklady. Záleží na tom, na které straně této barikády kdo stál.
Že byl pád cen komodit v loňském roce opravdu výrazný, svědčí jeden základní údaj. Ukazatel Bloomberg Commodity Index, který je založen na hodnotě futures kontraktů 22 různých komodit, zaznamenal loni pokles o plnou čtvrtinu.
A jednotlivé komodity? Běžný člověk zaznamenal zejména trvalý pokles ceny zlata a pád ceny ropy. Ano, zlato zaznamenalo během jediného roku desetiprocentní pokles, ropa pokračovala již druhým rokem ve svém pádu. Kdeže jsou doby sta dolarů za barel ropy! Když se cena ropy Brent počátkem loňského roku pohybovala těsně pod 60 dolary, připadalo to mnohým jako dno, od kterého vede již jen cesta vzhůru. Rok se s rokem sešel a dnes tatáž ropa je k mání na necelých 40 dolarů.
Přímo sešup však zaznamenaly v posledních letech například ceny energetického uhlí a železné rudy. Dvou z nejzákladnějších průmyslových surovin. Uhlí jen během roku 2015 ztratilo třetinu ceny, železná ruda dokonce 40 procent. Od svých historických vrcholů v letech 2008 a 2011 tak energetické uhlí a železná ruda ztrácejí již 80 procent hodnoty.
Ztrácely i další kovy. Z drahých kovů klesla cena stříbra o 12 procent, ceny platiny a palladia dokonce o zhruba třicet procent. Z průmyslových kovů odepsala měď čtvrtinu hodnoty, výrazně ztrácely i další průmyslové kovy: zinek, cín, olovo, kobalt, molybden a další.
Jaký bude rok 2016? Těžko říci, ale spíše lze očekávat, že výrazný růst cen nenastane. Těžaři se snaží výpadek svých příjmů alespoň zčásti nahradit vyšší produkcí, což ale zpětně tlačí na pokles ceny. Nabídka zřejmě bude i nadále převyšovat poptávku. Zřejmě také budou pokračovat výrazně přesuny v řadách těžařů, neboť vydržet tyto tlaky mohou jen ti nejsilnější s nejnižšími těžebními náklady.
Zdroj: kitco.cz, http://www.kitco.cz/komodity-trudny-rok-2015/