Analytici Goldman Sachs, Morgan Stanley a Citigroup varují investory před lety nízkých cen komodit.
Analytici Goldman Sachs, Morgan Stanley a Citigroup varují investory před lety nízkých cen komodit.
Podle Goldmanů je nepravděpodobné oživení cen ropy a mědi kvůli přetrvávající nadprodukci.
Podle Morganů zase slabost rozvíjejících se měn podpoří další růst produkce ve snaze prodávat za dolary nehledě na celkový medvědí trend.
Podle Citi zase klesající globální ekonomický růst není vhodným prostředím pro úvahy o tom, že by komodity již byly blízko svých minim.
Komoditní Bloomberg Commodity Index ve 3Q zaznamenal vůbec nejhorší kvartál od recese v roce 2008. Index míří vstříc páté meziroční ztrátě v řadě, což by byl doposud nejdelší souvislý pád od roku 1991.
Odliv prostředků z komoditních investic je nejsilnější od roku 2008, z amerických ETF navázaných na základní kovy jen v září odteklo téměř 468 mil. USD.
Komoditní trhy nyní doplácejí na nebývalý rozvoj investic do roku 2008. Vybudovaná produkce při slábnoucí poptávce způsobuje celkovou nadprodukci.
Analytici zmíněných bank míní, že by se investoři měli připravit na dlouhé mnohaleté období nízkých cen komodit. Ropa by se mohla dlouhodobě pohybovat klidně až kolem 35 nebo dokonce 20 USD za barel.
Pro měď Goldmani odhadují do roku 2019 stálou nadprodukce a s ní související pokles o 13% do konce příštího roku.
Analytici se shodují, že až trhy naleznou svá dna, jednotlivé sektory projdou vlnou krachů a redukcí nadbytečné produkce, pak bude vytvořen prostor pro případné oživení cen. Proces budou zpomalovat rozsáhlé zásoby jednotlivých komodit. Například zásoby ropy v USA jsou cca 100 miliónů barelů nad dlouhodobým průměrem, zásoby mědi se za poslední rok zvýšily o 100%. Celková rebalance komoditních trhů by mohla trvat až několik let.
Zdroj: Kurzy.cz, http://www.kurzy.cz/zpravy/387466-morgani-goldmani-a-citi-mini-ze-ceny-komodit-budou-nizke-leta-nez-dojde-k-celkove-rebalanci/