Obrovské doly, které se aktuálně staví, dodají do roku 2023 dodatečný milion tun mědi. Ten ale nebude stačit na to, aby se v příštích letech plně zavřela očekávaná mezera mezi nabídkou a poptávkou.
Obrovské doly, které se aktuálně staví, dodají do roku 2023 dodatečný milion tun mědi. Ten ale nebude stačit na to, aby se v příštích letech plně zavřela očekávaná mezera mezi nabídkou a poptávkou.
Průmysloví analytici a ředitelé, kteří míří tento týden do Santiaga na konferenci Cesco, jednu z největších událostí oboru, jsou v býčí náladě. Klíčové indikátory na trhu měďné rudy, známé jako koncentráty, míří na nejtěsnější trh za více než 5 let. Banky a brokeři jako Morgan Stanley a Macquarie Group řadí tento kov mezi svůj top výběr. „Díváme se na klasický cyklus surovin,“ řekl Colin Hamilton, redaktor pro komodity u BMO Capital Markets. „Nikdo nedostane měď teď, když je potřeba, ale každý má projekty na roky 2022-2023 – potenciálně poté, co budeme muset přijít s nějakou náhradou.“
Futures na měď dosáhly na konci roku 2017 v New Yorku nejvyšších hodnot za více než tři roky. Krátce poté co velké měďné projekty, které byly od poklesu v roce 2016 zastaveny, přešly do stavební fáze. Anglo American začal stavět svůj důl Quellaveco v Peru, který se rozjede v roce 2022, a Teck Resources oznámil, že rozšíří svůj důl Quebrada Blanca v Chile, který začne produkovat v roce 2021. K těmto dvěma mega projektům se přidá důl Cobre Panama firmy First Quantum Metals, který začne produkovat letos.
V tomto důsledku firma CRU Group, která vede hlavní konferenci během Cesco Week, snížila svůj výhled deficitu a nyní očekává, že trh bude letos a příští rok v mírném přebytku. Do roku 2023 ale předpovídají výzkumníci nedostatek 270 tisíc tun. „Ceny byly na začátku tohoto roku vyšší a výsledkem toho je, že došlo k mnohým schválením ze strany vedení,“ řekla ředitelka CRU pro měď Vanessa Davidson. Výhled deficitu pomáhá posilovat ceny, přestože rostou obavy ze zpomalující ekonomiky a vytrvalých obchodních třenic.
Očekává se, že tento kov zakončí rok okolo ceny 2,86 USD/libru, tj. poblíž současných 2,89 USD, a že další dva roky se moc nezmění, řekl Davidson. CRU očekává, že by cena mohla v roce 2023 dosáhnout 3,30 USD. Pokles cen mědi z loňských maxim by mohl zpomalit další projekty, které jsou potřebné k vyplnění nedostatku. Pro udělení souhlasu vedení k dalším projektům by ale byla potřeba vyšších cen. Myslím si, že projekty by mohly být schváleny okolo 3,20 USD, nebo nějak tak,“ řekl Davidson. „Až se tak stane, tak zase uvidíme, že spousta lidí bude s projekty pokračovat.“
Morgan Stanley, který ve své kvartální zprávě z konce minulého měsíce vybral měď jako svůj top výběr mezi kovy, uvedl, že očekává, že trh letos zaznamená nedostatek 406 tisíc tun a příští rok 187 tisíc tun. Také odhaduje, že ceny za libru mědi do konce letošního roku nebo začátku dalšího roku budou růst nad 3 USD. Deficit mědi tažen nabídkou letos posiluje po oznámení Glencore, že sníží kapacitu ve svém závodě Mutanda v Kongu o polovinu, po dvouměsíčních silničních zátarasech u dolu Las Bambas společnosti MMG v Peru a po deštích v severní Chile ze začátku tohoto roku, uvedli analytici Morgan Stanley.
Macquarie drží krátkodobý výhled na měď neutrální až mírně býčí a na další dva roky předvídá mírný deficit. Tato banka poukazuje na obnovený růst poptávky v Číně s tím, jak se vyvíjí jednání s USA. Očekává, že tyto dvě země dosáhnou obchodní dohody, která by pomohla během druhého čtvrtletí zvýšit ceny mědi. Obchodní jednání mezi Čínou a USA a dopad, který by napětí mohlo mít na čínskou poptávku po tomto kovu, pravděpodobně budou středobodem konverzací během setkání v Santiagu. Čína je největším kupcem mědi na světě a podle chilské měďné agentury Cochilco spotřebovala více než polovinu z 23,5 milionů tun mědi vyprodukovaných roce 2018.
Brokeři v měď opět věří. Náklady TC/RC klesají a cena mědi meziročně vzrostla, řekl Hamilton z BMO. „Brokeři, včetně mě, jsou většinou v krátkém období pozitivní,“ řekl Hamilton. „Podle mě je rozdíl v krátkodobém výhledu pro Čínu.“
Zdroj: Bloomberg, Kurzy.cz; https://www.kurzy.cz/zpravy/489590-milion-tun-medi-je-na-ceste-a-mozna-nebude-stacit/