Měď v úterý zaznamenala ztrátu za čtyři seance, když americký dolar oslabil, ale rostoucí počet případů COVID-19 u největších spotřebitelů kovů v Číně završil růst.
Měď v úterý zaznamenala ztrátu za čtyři seance, když americký dolar oslabil, ale rostoucí počet případů COVID-19 u největších spotřebitelů kovů v Číně završil růst. Měď za tři měsíce na londýnské burze kovů vzrostla o 2,1 % na 8 046,50 USD za tunu k 15:30 GMT. Od té doby, co se 14. listopadu dotkla pětiměsíčního maxima, klesla o přibližně 7 %.
"Dolar je měkký, výnosy jsou nižší a to podporuje obecnou úroveň ochoty riskovat na trhu," řekl Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank v Kodani.
Dolarový index vůči svým konkurentům klesl z více než týdenního maxima, díky čemuž byly kovy s dolarovou cenou levnější pro kupce držící jiné měny.
Korekce mědi v posledních dnech byla z velké části způsobena obavami z možných odstávek souvisejících s pandemií v Číně, které by omezily poptávku po kovech a přinutily býčí investory snížit své pozice, řekl Hansen.
Čínské hlavní město Peking v úterý uzavřelo parky a muzea a Šanghaj zpřísnila pravidla pro vstup lidí do města, protože čínské úřady zápasí s nárůstem případů COVID-19.
"Zdá se, že trh zastává názor, že čínská epidemie je dočasná, ale může trvat déle, než se očekávalo, takže je možné zamezit jakékoli bujnosti," dodal Hansen.
Nejobchodovanější prosincový kontrakt na měď na Shanghai Futures Exchange skončil denní obchodování o 1,1 % nižší na 64 410 jüanech (8 996,06 USD) za tunu.
"Nárůst případů během zimy pravděpodobně otestuje odhodlání úředníků. Obavy z přerušení dodávek se také zmírnily poté, co BHP odvrátila stávku ve svém měděném dole Escondida v Chile,".
BHP v pondělí oznámila, že dosáhla dohody s odborovou organizací, aby se vyhnula stávce plánované v Escondidě, největším měděném dole na světě.