Ceny mědi v Londýně byly v pátek na cestě k třetímu týdennímu poklesu v řadě kvůli neuspokojivým ekonomickým údajům z Číny, která je největším spotřebitelem, a pokračujícím potížím v jejím sektoru nemovitostí. Tříměsíční měď na londýnské burze kovů zlevnila o 0,1 % na 8 224 USD za tunu do 1052 GMT. Kov, který se používá v energetice a stavebnictví, zatím tento týden klesl o 0,8 %.
"Výhled pro průmyslové kovy se nadále zhoršuje s tím, jak se stupňují obavy ohledně čínské ekonomiky. Pro kovy je to náročné prostředí a pravděpodobně budou další poklesy, protože Čína bude nadále zklamávat," řekla analytička ING Ewa Manthey.
Čína, druhá největší ekonomika světa, si pro letošní rok klade za cíl 5% roční růst. Poté, co červencové údaje o ekonomické aktivitě nesplnily očekávání, stále více ekonomů varuje, že by mohla tento cíl nesplnit, pokud Peking nezvýší podpůrná opatření. Silná americká měna, která v důsledku obav souvisejících s Čínou a sázek na to, že úrokové sazby v USA zůstanou vysoké, rostla již pátý týden v řadě, rovněž zvyšovala tlak na kovy s dolarovou cenou tím, že je činila méně atraktivními pro kupce držící jiné měny. "Další zvyšování amerických sazeb by mohlo přidat další protivítr k již tak pomalé poptávce po kovech," uvedl Manthey. Hliník na LME se pohyboval na úrovni 2 145 USD za tunu.
Čína je největším světovým spotřebitelem hliníku a také největším producentem. V červenci produkce hliníku v zemi vzrostla na téměř rekordní úrovně a dovozy vyskočily o 20 % oproti předchozímu roku při nízkých zásobách ShFE <AL-STX-SGH>. Zinek klesl o 0,6 % na 2 284 USD, olovo se snížilo o 0,1 % na 2 140 USD, cín ztratil 0,8 % na 25 110 USD a nikl klesl o 0,8 % na 20 120 USD.