Ceny mědi ve středu klesly na nejnižší úroveň za více než rok kvůli rostoucím obavám, že rychlé zvýšení úrokových sazeb svrhne globální ekonomiku do recese, protože Čína se potýká s omezeními COVID-19, což zasáhne poptávku po kovech.
Ceny mědi ve středu klesly na nejnižší úroveň za více než rok kvůli rostoucím obavám, že rychlé zvýšení úrokových sazeb svrhne globální ekonomiku do recese, protože Čína se potýká s omezeními COVID-19, což zasáhne poptávku po kovech. Hliník a další průmyslové kovy se připojily k výprodeji rizikových aktiv, která zasáhla i ropu a akciové trhy.
Tříměsíční měď na londýnské burze kovů klesla o 3 % na 8 725 USD za tunu o 1 000 GMT poté, co klesla na nejnižší hodnotu od 5. března 2021 na 8 691 USD. Nejobchodovanější červencový kontrakt na měď v Šanghaji skončil denní obchodování o 1,6 % nižší na 67 060 juanů (9 971,60 USD) za tunu.
"Průmyslové kovy jsou zcela jistě chyceny v hledáčku, přičemž Čína je stále na pomalé cestě k oživení a pak přibývají obavy o celkový globální výhled," řekl Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank v Kodani. Přísná čínská politika „nula-COVID“, která má zabránit šíření koronaviru, poškodila ekonomiku a výrobní sektor v největším světovém spotřebiteli kovů.
"Agresivní zvýšení sazeb ze strany FOMC z minulého týdne neustále vyvolává obavy, zda se ekonomiky po celém světě dokážou vyrovnat s tak rychlým nárůstem," řekl Hansen. Technický výhled v mnoha kovech LME se zhoršoval a prolomení podpory mědi pod 8 700 USD by vyvolalo další ztráty, dodal.
Dolarový index vzrostl, což zdražilo komodity s dolarovou cenou pro kupující používající jiné měny.
Podle ekonomů oslovených agenturou Reuters provede Federální rezervní systém USA další zvýšení sazeb o 75 bodů v červenci, po němž bude v září následovat zvýšení o půl procentního bodu.
Světový trh s rafinovanou mědí vykázal v dubnu přebytek 3 000 tun ve srovnání s deficitem 22 000 tun v březnu, uvedla v úterý International Copper Study Group ve svém posledním měsíčním bulletinu.
* Hliník LME klesl o 2,1 % na 2 480 USD za tunu, zinek klesl o 1,6 % na 3 535 USD, olovo se snížilo o 2,1 % na 2 021,50 USD, nikl ztratil 3,7 % na 25 000 USD a cín se propadl o 4,8 % na 29 830 USD.