Po nečekaně silném dubnu mají čínské futures na železnou rudu a ocel nakročeno k téměř historicky nejhorší měsíční výkonnosti. Za ztrátou na komoditách v letošním pátém měsíci nestojí jen odliv nadšených gamblerů z čínských burz s komoditními futures, ale i silnější dolar, který tento měsíc potrápil mnoho komodit od mědi až po zlato.
Po nečekaně silném dubnu mají čínské futures na železnou rudu a ocel nakročeno k téměř historicky nejhorší měsíční výkonnosti. Za ztrátou na komoditách v letošním pátém měsíci nestojí jen odliv nadšených gamblerů z čínských burz s komoditními futures, ale i silnější dolar, který tento měsíc potrápil mnoho komodit od mědi až po zlato.
Ocel, železná ruda a silný dolar
Čínský kontrakt na ocelové výztuže zahájil rok 2016 ve velkém stylu. Tamní spekulanti svou pozornost přesunuli z akcií právě na komoditní futures. Objemy obchodů s kontrakty na železnou rudu nebo ocel trhaly rekordy a jejich cena letěla strmě vzhůru. Šílenství dosáhlo takových rozměrů, že regulátorům a burzám nezbylo nic jiného než zakročit a vydat opatření ve formě obchodních omezení. O tom, že se neminula účinkem, svědčí obrat trendu v tomto měsíci, kdy se cena kontraktu na ocelové výztuže pro změnu propadla o 28 procent. Jedná se o zdaleka nejhorší měsíční výkonnost od počátku obchodování tohoto kontraktu v roce 2009.
Faktorem, který ovlivnil v květnu většinu komodit vyjma ropy, byl bezpochyby i sílící dolar. Právě silná americká měna zdražuje v ní denominované komodity pro zahraničí zájemce. Dolar v květnu posiloval proti mnoha měnám včetně čínského renminbi díky vzrůstajícím očekáváním, že americká centrální banka letos v létě zvýší sazby.
Futures na železnou rudu, která je hlavní ingrediencí pro výrobu oceli, v Číně směřují k 24procenntní měsíční ztrátě, nejhorší od jejich uvedení na trh v roce 2013. Cena spotové železné rudy s dodáním do Číny spadla podle The Steel Index dnes na 49,50 USD za tunu. Zásoby železné rudy v čínských přístavech se aktuálně nacházejí na maximech od roku 2014. Rekordním úrovním se blíží i produkce oceli. Denní výroba oceli se tento měsíc blížila historickému maximu 2,4 milionu tun.
Těžký měsíc pro zlato i měď
Největší měsíční ztrátě za posledních 6 měsíců čelí zlato i měď. Červený kov se na londýnské kovové burze LME propadl v květnu o více než 5 procent a tuna mědi se tak obchoduje okolo 4680 dolarů. Silný květnový dovoz do Číny zanechal trh dobře zásobený. A zrovna měď má před sebou červen, který pro tento kov bývá zdaleka nejslabším měsícem v roce. Do tržních cen se navíc stále více promítá možnost zvýšení amerických sazeb v letních měsících a s ním spojená síla americké měny.
Po ostrém startu ztrácí převážně kvůli silnému dolaru a očekávanému zvyšování sazeb Fedem páru i zlato. Cena žlutého drahého kovu sice prozatím uhájila hranici 1200 dolarů za trojskou unci, nicméně v pondělí spadla právě k tomuto psychologickému mezníku a i dnes se jí nápadně přibližuje. Za měsíc ztrácí téměř 6 procent. Unce zlata za 1200 dolarů přitom představuje nejnižší cenu za více než 3 měsíce.
Vítězem května cukr nebo ropa
Naproti tomu přinesl květen výrazné zhruba 8procentní zisky cukru. Cena sladké zemědělské komodity se vyšplhala tento měsíc na téměř dvouletá maxima kvůli obavám o větší než očekávaný propad dodávek hlavně z Indie. Červencový kontrakt na cukr na burze ICE vystoupal díky horečným nákupům spekulantů až k 17,70 centu za libru. Od začátku letošního roku cukr přidal více než 15 procent a to právě kvůli obavám o zvětšující se výrobní deficit na trhu. Ty vzbudily spekulativní zájem hedge fondů a dalších finančních investorů.
Květen se vydařil také ropě. Jak referenční Brent a severoamerická WTI se poprvé v letošním roce dokonce na chvíli podívaly i nad magickou hranici 50 dolarů za barel. Brent za poslední měsíc přidal kolem 10 procent. Ropa nyní výskává, s čím na svém pravidelném čtvrtečním zasedání přijde OPEC. Žádné zásadní překvapení se ale nečeká.
Zdroj: FT, BBG
Zdroj: patria.cz, https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3223324/kvetnove-komoditni-vzestupy-a-pady.html