Zatímco většina akciových indexů v tomto roce stále vykazuje růst, tak naopak komoditní trhy si procházejí těžkým výprodejem. V prvé řadě se pokles týká průmyslových komodit včetně energií.
Zatímco většina akciových indexů v tomto roce stále vykazuje růst, tak naopak komoditní trhy si procházejí těžkým výprodejem. V prvé řadě se pokles týká průmyslových komodit včetně energií. Zemědělské komodity si naopak svoji cenu drží. Cena mědi v Londýně však už od začátku roku ztrácí téměř 8 % a ztráty niklu už překonaly desetinu.
Zajímavější je situace na ropě, která se ještě na počátku měsíce nacházela na sedmiměsíčních maximech kvůli krizi na Středním východě. Dnes se už ztráty ropy WTI blíží 12 %. Slabý výkon mnoha surovin se výrazně projevil na Bloomberg komoditním indexu, který padl na nejnižší úroveň od srpna minulého roku. Hlavním faktorem propadu na komoditách je panika obchodníků okolo koronaviru, který by mohl výrazně ovlivnit čínský a potažmo také globální ekonomický růst v tomto roce. Nejedná se však o faktor jediný, protože ceny klesaly už před vypuknutím nákazy. Cenový propad je také odrazem problémů výrobního sektoru, které se z Evropy přesouvají do USA. Tamní index ISM z výrobního sektoru předvedl v závěru minulého roku vůbec nejhorší výsledek za poslední dekádu.
Graf: Bloomberg Commodity Index
Bloomberg komoditní index propadl ze svých letošních maxim o 6,5 % na nejnižší úrovně od srpna 2019. Nedaří se hlavně průmyslovým kovům a energiím. Hlavním důvodem je strach z koronaviru, ale průmyslové komodity sráží také problémy výrobního sektoru. Zdroj: Bloomberg