Ocelové výztuže jako takové možná nepřekypují atraktivitou, průmyslovému produktu však výrazně na líbivosti přidává raketový růst cen oceli v tomto týdnu v Číně až na maxima roku 2014.
Ocelové výztuže jako takové možná nepřekypují atraktivitou, průmyslovému produktu však výrazně na líbivosti přidává raketový růst cen oceli v tomto týdnu v Číně až na maxima roku 2014. Z tohoto vývoje navíc těží i klíčová ingredience pro výrobu oceli – železná ruda. Ocelové futures na burze v Šanghaji již čtvrtým dnem v řadě strmě stoupají vzhůru až o 7,5 procenta ke zhruba 430 dolarům za metrickou tunu. A ocel, která nachází využití kupříkladu jako výztuž betonu, tak jen za tento týden posiluje o 19 procent. Od počátku letošního roku dokonce přidala neuvěřitelných 54 procent. Že růst cen oceli není dílem pouze lepšího tržního sentimentu, naznačil i březnový index nákupních manažerů v čínském průmyslu.
Letošní posun cen oceli, ale i její hlavní výrobní ingredience železné rudy, severním směrem oproti loňskému rou představuje obrat o 180 stupňů. Vloni tyto kovy doplatily stejně jako i mnoho jiných komodit na přebytek nabídky nad poptávkou trhu i zpomalující hospodářský růst v Číně. Rok 2016 se však prozatím nese z pohledu Číny ve znamení lepšího výhledu růstu a dalšího stimulu. Vzestup tamní ekonomiky v březnu díky dalšímu nárůstu úvěrů nabral na obrátkách a pomohl nemovitostnímu sektoru k oživení. Realitní trh je konzumentem asi poloviny čínské spotřeby oceli. Nicméně před růstem čínské ekonomiky poháněným zadlužováním dnes varoval i miliardář George Soros, podle něj tento trend nápadně připomíná Spojené státy před finanční krizí.
Železná ruda za posledních šest měsíců
Referenční cena železné rudy podle Metal Bulletinu ve středu vystoupala až na desetiměsíční maxima 64,77 dolaru za tunu a dařilo se i producentům železné tudy a oceli. Dnes tak kupříkladu v Austrálii posílily akcie předního těžaře BHP Billiton natolik, že zavřely nejvýše od listopadu. Pohonem růstu je pro ceny oceli z pohledu fundamentů hlavně vládní navyšování výdajů do infrastruktury a na bydleníí vedoucí k oživení nemovitostního trhu. Podle Credit Suisse by poptávka po oceli ve druhé největší ekonomice světa letos mohla vzrůst až o 10 procent.
Železná ruda s 62prcentnní příměsí dodávaná do čínského Qingdaa ve středu rostla podle Metal Bulletinu o více než 3 procenta. Od prosincového dna se její cena odrazila o 69 procent a překvapila tak mnoho bank, které letos počítaly jen s dalším propadem cen. Ocelárny v Číně, které stojí za zhruba polovinou světové produkce, výrobu přitom s nárůstem cen nemovitostí ve větších městech zvýšily na rekordní maxima. Navíc vyšší cena oceli vylepšila i jejich marže. Produkce surové oceli vystřelila podle dat z minulého týdne v březnu na 70,65 milionu tun. Rekordní produkce v Číně však zatím zásoby nedoplnila. Zásoby ocelových výztuží již šestý týden v řadě padají. Za období do 15. dubna klesly dokonce o 6,8 procenta.
Cena futures na ocel. výztuže v Šanghaji versus zásoby
Futures na ocel. výztuže v Šanghaji modře, zásoby bíle., Zdroj:http://www.patria.cz/Fotobank/53355db5-1db6-4123-86ab-5ccfc5f1c4ce?width=500&height=591&action=Resize&position=Center
Zdroj: BBG, CNBC
Zdroj: patria.cz, http://www.patria.cz/zpravodajstvi/3186267/falesny-usvit-nebo-skutecna-zmena-trendu-ocel-je-v-cine-letos-o-54-drazsi.html