Pro zlato by letošní rok mohl představovat změnu. Zatímco v minulých letech cenou dění v Číně, Indii a v USA, letos by se investoři mohli zajímat z jiného popudu. Kvůli rostoucí politické nervozitě v Evropě.
Pro zlato by letošní rok mohl představovat změnu. Zatímco v minulých letech cenou dění v Číně, Indii a v USA, letos by se investoři mohli zajímat z jiného popudu. Kvůli rostoucí politické nervozitě v Evropě.
Bez asijských a amerických podnětů se žlutý kov pochopitelně neobejde ani letos, píše analytička Standard Chartered Suki Cooperová. Překážkou by mohla být tlumenější indická a čínská poptávka a vyšší americké úrokové sazby, na které je žlutý kov citlivý. Naopak poptávku po bezpečných přístavech – mezi které zlato tradičně patřívá – mohou podnítit další jednání o brexitu a nejistota obestírající zahraniční politiku prezidenta USA Donalda Trumpa.
Šelmy a kořist
Právě americká opatření bývají šelmami, kterým je zlato často vydáno na pospas. Jedinými makrohybateli ale kroky vedoucích amerických činitelů letos nejsou. Šok na trzích by mohlo vyvolat možné zemětřesení v politickém uspořádání Evropy.
První ostře sledované volby proběhnou za necelý měsíc v Nizozemsku, kde si vedení v průzkumech udržuje krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) v čele Geertem Wildersem. PVV, která skončila v posledních volbách před pěti lety na třetím místě, prosazuje referendum o členství země v Evropské unii. Jako nejpravděpodobnější scénář se nyní zdá být vytvoření koaliční vlády, ostatní strany ale s Wildersem být v koalici nechtějí, píše Cooperová v magazínu organizace World Gold Council.
Největší riziko a nejmenší šance na překvapení
O francouzských prezidentských volbách bude ještě napsáno mnohé. Podle analytiků Standard Chartered by krajněpravicová prezidentská kandidátka Marine Le Penová k vítězství v květnovém druhém kole potřebovala zhruba 19 milionů hlasů, trojnásobek toho, kolik její strana Národní fronta získala v loňských volbách. Pro francouzskou krajní pravici byl přitom 6,8 milionu odevzdaných hlasů loni historický rekord. Případné vítězství Le Penové, která navrhuje opětovné vyjednávání s Bruselem, by v politických vztazích celosvětově vyvolalo zlom.
V podzimních volbách do německého Budestagu euroskeptická Alternativa pro Německo pravděpodobně nevyhraje, podle posledních průzkumů je třetí za křesťanskými demokraty nynější kancléřky Angely Merkelové a sociálně demokratickou stranou. Podle nejnovějšího průzkumu pro stanici ZDF by v případě přímé jednokolové volby Merkelovou z kancléřského křesla vystrnadil právě kandidát socialistů a matador evropské politiky Martin Schulz. AfD by ve volbách do Bundestagu skončila třetí s 10 procenty hlasů, podpora jí podle tohoto průzkumu ale mírně klesla.
V každém z těchto případů by zlato podle Cooperové mohlo být zpočátku bito, pokud se investoři v obavách o budoucnost Evropské unie rozhodnou vyhledávat likviditu. Pak by ale kov s pověstí bezpečného přístavu mohl zase začít zářit.
„I když se domníváme, že proti evropsky naladěné strany se pravděpodobně v roce 2017 k moci nedostanou, zlato by v nervozitě způsobené volbami skutečně mohlo najít katalyzátor,“ uvedla také Cooperová.
Nervozitu ovšem vyvolávají i jiná témata než volby a budoucnost Evropské unie. Bez mráčku není ani bankovní sektor, především ten italský. Problémy se však nevyhnuly ani německým bankám.
V tomto případě stojí za zmínku situace po pádu přední americké banky Lehman Brothers, které vedlo bezprostředně poté k výprodeji zlata: žlutý kov tehdy dokonale splnil svoji úlohu a v době, kdy na trhu panoval nedostatek hotovosti, posloužil jako likvidní aktivum.
Zlatá hvězda letos zatím stoupá
Vývoj ceny zlata za posledních pět let a posledních šest měsíců ukazují následující grafy. Od začátku tohoto roku zlato zatím stouplo o skoro 8 procenta a tento týden by mohlo růst po sedmé za posledních osm týdnů. Russ Koesterich z investiční společnosti BlackRock poukazuje na rekordní rally na Wall Street a na podprůměrnou volatilitu z posledních dní. Poukazuje to na optimismus investorů, kteří globální politická rizika podle něj podceňují. Jeho doporučení? Jistit se právě zlatem.
Zdroje: World Gold Council, ZDF, Patria.cz, Bloomberg
Zdroj: patria.cz, https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3456456/evropska-nejistota-katalyzator-pro-zlato.html