Zdá se, že čínský ocelářský průmysl se obrací, přičemž výstup a ziskovost pravděpodobně v září vzrostou, protože druhá největší ekonomika světa konečně začne reagovat na vládní stimulační snahy.
Zdá se, že čínský ocelářský průmysl se obrací, přičemž výstup a ziskovost pravděpodobně v září vzrostou, protože druhá největší ekonomika světa konečně začne reagovat na vládní stimulační snahy.
Ocelárny signalizují, že výroba v září pravděpodobně poroste, protože ziskové marže se vrátí do kladných hodnot a nízké zásoby potřebují doplnit.
Rodící se známky oživení přicházejí poté, co produkce oceli v prvních sedmi měsících roku 2022 klesla o 3,4 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy největší světový výrobce oceli bojoval s uzamčením, aby zabránil šíření COVID-19 a byl zasažen nedostatkem energie uprostřed letní vlny veder a sucha.
Šanghajská ocelová výztuž se 15. července zotavuje z dosavadního závěrečného minima 3 704 jüanů (539 dolarů) za tunu a 26. srpna končí na 4 078 jüanech.
Zatímco 10% zotavení za posledních šest týdnů je pro výrobce oceli pozitivní, stále zůstává referenční cena asi 20,5 % pod dosavadním vrcholem v roce 2022, který byl 6. dubna 5 133 jüanů za tunu.
Ziskové marže v ocelárnách, které byly v červenci záporné, se však vrátily do kladných hodnot, přičemž S&P Global Commodity Insights vykázala během srpna zisk kolem 50 USD za tunu výztuže.
Zásoby výztuže klesají, protože závody omezily produkci kvůli vysokým cenám energie a určitým omezením elektřiny, přičemž konzultanti SteelHome hlásili zásoby ve výši 5,19 milionu tun v týdnu do 26. srpna.
Zásoby za posledních devět týdnů klesaly a nyní jsou asi o 2 miliony tun nižší než 7,13 milionu zaznamenaných ve stejném týdnu v roce 2021.
Zásoby oceli po zimě na severu obvykle klesají, protože stavební činnost nabírá na síle, ale mezi březnem a koncem června letošního roku byl tento pokles mělký, a to uprostřed slabé ekonomické aktivity způsobené přísnými omezeními COVID-19.
Zrychlující se tempo čerpání zásob výztuže však pravděpodobně povzbudí závody ke zvýšení produkce.
K potřebě navyšovat zásoby se přidává důkaz, že Peking podniká další kroky k oživení ekonomické aktivity, včetně zvýšení podpory financování infrastrukturních projektů a snížení úrokových sazeb.
Jistě, nová opatření nejsou všelékem na problémový čínský stavební sektor, ale na okraj by měla sloužit k posílení důvěry a aktivity.
Bytová starost
Hlavním problémem čínského sektoru bytové výstavby je slabost několika developerů, což znamená, že kupci nemovitostí se zdráhají platit předem za nemovitosti mimo plán.
Pravděpodobně existuje solidní poptávka po nových nemovitostech, ale typický způsob nákupu bydlení znamená, že kupující zaplatí přibližně 50 % ceny předem. Pokud existují obavy o finanční zdraví developera, je nepravděpodobné, že kupující budou ochotni podstoupit riziko.
Opravení bilancí developerů a tím posílení důvěry mezi kupujícími je klíčem k trvalému oživení v čínské bytové výstavbě.
Zatímco poptávková strana rovnice vypadá u oceli poněkud pozitivněji, dalším faktorem, který pomáhá, jsou náklady na vstupní straně, které se stávají stabilnějšími, přičemž se zdá, že jak železná ruda, tak koksovatelné uhlí se usazují na úrovních, které ocelárnám umožní pokračující ziskovost.
Referenční hodnota 62 % železné rudy pro dodávky do severní Číny skončila 26. srpna na 105,65 dolaru za tunu, což představuje nárůst o 7,2 % za týden, protože cena reagovala na oznámení o stimulu.
Zisk této velikosti naznačuje, že cena je stále volatilní, ale stojí za zmínku, že po většinu srpna se spotová cena obchodovala v pásmu kolem 7 USD na obě strany 105 USD za tunu.
V posledních 12 měsících byla spotová cena až 160,30 USD za tunu v březnu a až 87 USD v listopadu. Stabilnější cena tedy pravděpodobně povzbudí ocelárny, aby pokračovaly v nákupu suroviny.
Čínský dovoz železné rudy je jistě na dobré cestě k solidnímu výsledku v srpnu, přičemž společnost Refinitiv odhaduje příchod 103,1 milionu tun, což by byl zatím nejsilnější měsíční údaj v tomto roce a oproti celnímu číslu 91,24 milionu za červenec.
Cena koksovatelného uhlí v Číně v posledních měsících klesá, v souladu s námořní cenou nákladu od největšího vývozce z Austrálie.
Čína nakupuje pouze malé objemy koksovatelného uhlí z námořního trhu a většinu svých dodávek získává na domácím i pozemním trhu ze sousedního Mongolska.
Cena koksovatelného uhlí v ocelářské provincii Che-pej
Cena v Che-pej je od 25. července na 2 300 yuanech za tunu nebo méně, což zvyšuje marže výrobců oceli.