Třídíte odpad? Pak patříte mezi dvě třetiny Čechů, kteří v dnešní době odpad třídí. Ačkoliv by to nemělo být nic složitého, mezi lidmi kolují mýty, které třídění odpadu poněkud komplikují. Tak například, kam byste vyhodili rozbité zrcadlo, obal od oleje nebo třeba starou autobaterii?
Třídíte odpad? Pak patříte mezi dvě třetiny Čechů, kteří v dnešní době odpad třídí. Ačkoliv by to nemělo být nic složitého, mezi lidmi kolují mýty, které třídění odpadu poněkud komplikují. Tak například, kam byste vyhodili rozbité zrcadlo, obal od oleje nebo třeba starou autobaterii?
Samozřejmě si můžete informace o třídění odpadu přečíst na webu nebo přímo na kontejnerech. Možná jste si dokonce všimli, že na různých kontejnerech se občas dočtete různé informace, což může být značně matoucí. Je to proto, že každá obec se může s firmou na svoz odpadu dohodnout jinak a také třídící linky v okolí mohou být odlišně technicky vybaveny. Jak to tedy je a na jaké nejčastější mýty byste si měli dát pozor?
Mýtus 1: Vše musí být dokonale čisté
Umýváte PET láhve, igelitové sáčky a plastové tašky před tím, než je zanesete do kontejneru? Nemusíte. Drobné znečistění plastových obalů nevadí. Problém je mastnota. Pokud tedy nechcete vymývat lahev od oleje, raději ji hoďte do popelnice. Mastné odpady totiž omezují recyklaci vytříděných odpadů. Co naopak vůbec nevadí jsou prázdné lahvičky od mýdel, šamponů a drogistického zboží.
Obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek do žlutého kontejneru na plast nepatří vůbec. Stejně jako podlahové krytiny z PVC či novodurové trubky. Ty odvezte do nejbližšího sběrného dvora.
Mýtus 2: Zrcadlo je přeci sklo
Skleněný obal pozná každý, ať už se jedná o láhev od vína, od okurek nebo skleněnou výplň okna. Co ale takové zrcadlo? Zlacená a pokovená skla do kontejneru nedávejte. Tedy ani zrcadla. Pokovení totiž způsobuje problémy při recyklaci. Stejně tak si ve sklárnách neporadí s porcelánem nebo keramikou. Proto je spolu s rozbitým zrcadlem vhoďte raději do směsného odpadu.
Mýtus 3: Polystyren se do plastu nedává
Ale dává. Do kontejneru na plasty můžete bez obav hodit použitý termoobal od jídla nebo polystyrenové výplně, v kterých jste měli zabalenou televizi. Jedinou výjimkou je polystyren, který byl použit jako stavební izolace. Pokud je na něm omítka, měl by se vyhodit jako stavební odpad.
Mýtus 4: Papírové kapesníky se dávají do papíru
Tak tohle není z hygienických důvodů možné. Navíc recyklaci papíru výrazně ztěžuje jakékoliv znečištění, takže mastné a špinavé papírové obaly byste raději měli zahodit do popelnice. Stejně tak se nerecykluje ani laminovaný nebo voskovaný papír či dětské pleny, i kdyby byly nepoužité.
Mýtus 5: Papírové obaly na vajíčka nelze recyklovat
Ačkoliv jsou plata na vajíčka vyrobena z recyklovaného papíru, přesto je můžete házet do kontejneru na papír. V menších množstvích se totiž recyklovat dají. Jen pozor na to, aby byly čisté. Pokud budou obsahovat zbytky vajíček nebo budou jakkoliv znečistěné, hoďte je raději do popelnice nebo na kompost.
Mýtus 6: Obálka s okýnkem se nerecykluje
Ani tento mýtus není pravdivý. Do sběru můžete s klidným svědomím dát obálky s fóliovými okénky nebo papír s kancelářskými sponkami, protože při třídění budou odděleny. Výjimka platí pro bublinkové obálky, kde je dobré vnitřek nejprve odstranit.
Mýtus 7: Žádné nebezpečné odpady v domácnosti nejsou
Chyba! Pokud je na obalu nebo výrobku symbol přeškrtnuté popelnice, obal nepatří do žádného kontejneru, ani do toho na směsný odpad. Jedná se totiž o nebezpečný odpad. Jeho konkrétní nebezpečné vlastnosti popisují další grafické symboly na obalu, například lebka nebo symbol ohně. Patří sem nejrůznější čistidla pro domácnosti, chemické látky, žíraviny na čištění odpadů a další. Do popelnice nepatří ani autobaterie, autoskla, katalyzátory nebo kovy. V těchto případech je nejlepší zavézt je do sběrného dvora nebo kontaktovat specializované sběrny odpadů.